Śledztwo historyka w sprawie śmierci Jezusa

Dodano: 7 maj 2013 r.

Jezus Chrystus, jak żaden inny człowiek, absorbuje pokolenia uczonych z różnych stron świata – chrześcijan, żydów czy ateistów. A wydawać by się mogło, że po 2000 lat od śmierci Pana wszystko zostało powiedziane i nie powinny pojawiać się żadne wątpliwości na ten temat. Jest jednak inaczej.

Już papież Benedykt XVI w swojej książce Jezus z Nazaretu mówi, że chciałby pokazać, że historyczny Jezus jest tym samym Jezusem, w którego wierzą chrześcijanie i odwrotnie – Bóg stał się człowiekiem i wszedł w historię ludzi osobowo. W sporze o prawdziwość opisu Męki Pańskiej, która, razem z wiarą w Zmartwychwstanie, jest nazywana fundamentem chrześcijaństwa, do głosu dochodzą nie tylko znawcy Biblii, religioznawcy czy teologowie, a także historycy, i tak też czyni Paweł Lisicki.

Książka pt. Kto zabił Jezusa? jest przede wszystkim analizą historyczną, gdzie autor-badacz odpowiada na wiele pytań, w tym m.in.: o autentyczność przekazu biblijnego dotyczącego przebiegu procesu i śmierci Jezusa, o to, kim byli oskarżyciele i ci, którzy skazali Jezusa na śmierć. Wydawać by się mogło, że wszystko wiadomo. A po lekturze tej książki przekonałem się, że istnieje ogromna rzesza badaczy, dla których te kwestie nadal pozostają otwarte. Paweł Lisicki przedziera się przez gąszcz interpretacji biblijnych, przede wszystkim tych współczesnych, przeczesuje różnojęzyczne źródła i poszukuje odpowiedzi na pytanie postawione w tytule książki – kto tak naprawdę zabił Jezusa? Czy byli to Żydzi, czy byli to Rzymianie? A może wszystko jest mrzonką, wymysłem pierwszych chrześcijan? Autor kreśli najpierw obraz tła historycznego, w jakim przyszło żyć i działać Jezusowi, następnie analizuje poszczególne stronnictwa żydowskie, opisuje sytuację polityczną Judei oraz Jerozolimy w tamtym okresie, by na końcu szczegółowo, relacja po relacji, przeanalizować ewangeliczne podania o Męce Pańskiej i skonfrontować je z innymi źródłami historycznymi. Zadaje przy tym mnóstwo pytań, docieka prawdy i wykazuje się niemałym oczytaniem w literaturze specjalistycznej, nie tylko polskiej, ale angielskiej i niemieckiej.

Paweł Lisicki kreśli również obraz Jezusa, badając, jakiego rodzaju „wywrotowcem” był Chrystus. I dowodzi z niemałą pewnością, że Jezus nie przystaje do żadnego znanego obrazu rewolucjonisty i buntownika znanego w tamtym czasie. Podkreśla, że powstańców, siejących niepokój wśród Żydów było wielu i podaje przykłady na poparcie swoich badań. Autor pokazuje też, jak badacze starają się przypasować Jezusa, wpisać Go w ramki, np. twierdząc, że był zelotą, faryzeuszem bądź sekciarzem pokroju esseńczyków (sekty żydowskiej odcinającej się od kultu w Świątyni Jerozolimskiej). Dodatkowo wspomina o oczekiwaniach Żydów, dotyczących Mesjasza, pisze, że Jezus nie wpasowywał się w ludzkie oczekiwania Narodu Wybranego. A przy tym wcale nie oskarża Żydów, ani nie próbuje ich moralnie oceniać. W dobie dzisiejszej „poprawności politycznej”, łatwo popaść w poczucie, że u swych korzeni chrześcijaństwo było nastawione antyżydowsko, przez co obecnie można twierdzić, że w tę religię wpisany jest niejako antysemityzm. Lisicki rozprawia się z tym twierdzeniem, wykazując, że po pierwsze jest to anachronizm często popełniany na tekstach starożytnych, po drugie pyta – jak chrześcijaństwo, które od początku głosiło Dobrą Nowinę, najpierw Żydom, a potem poganom, miałoby być nastawione antyżydowsko, w szczególności, gdy Jezus Chrystus, pierwsi uczniowie oraz przełożeni Kościoła jerozolimskiego z całą pewnością byli Żydami, podporządkowanymi wszystkim przepisom Prawa. Autor daje tym samym nie tyle „oręż”, co podparcie tym, którzy muszą się czasem mierzyć z takimi niesłusznymi oskarżeniami.

W końcu autor mierzy się także z mitami, jakie narosły wokół śmierci i Męki Pana Jezusa. Starannie analizuje twierdzenia różnych przeciwników prawdziwości Ewangelii czy historyczności Jezusa, przygląda się ich argumentacji i na końcu, wykazując się ogromną wiedzą, obala wszystkie mity. Zaskakujące jest to, jak wielu znawców Biblii wątpi w poszczególne sceny i dialogi, np. w scenę wskrzeszenia Łazarza, scenę namaszczenia w Betanii, w sąd Piłata i temu podobne.

Książka Lisickiego to także niesamowita przygoda i wejście w świat Starożytnych, ponowne zanurzenie się w innej zupełnie mentalności, w świecie pod wieloma względami nam obcym bądź niezrozumiałym. Lisicki przybliża nam ten świat na podstawie źródeł, wykazuje się przy tym erudycją i lekkością pióra. Kto zabił Jezusa? wprawdzie jest długa, czasem trudna do przetrawienia z racji ilości źródeł oraz przytaczanych argumentów, niemniej polecam ją każdemu do przeczytania, zarówno na Rok Wiary, w Okresie Wielkanocnym, albo po prostu jako dobrą lekturę.

Paweł Lisicki, Kto zabił Jezusa?, Wydawnictwo M, Kraków 2013.

Tagi: książka
Reklama

Dodaj nową odpowiedź

Image CAPTCHA
Sklep

polecamy

Jak dobrze i mądrze budować relację z nastolatkami? Jak dojrzale rozmawiać z tymi,...

38,90 zł

Bohaterowie tomiku ciągle się czegoś uczą. Czasami przypominają sobie, że mają serce,...

12,90 zł

365 krótkich opowiadań, historii i złotych myśli, które dotychczas były porozrzucane po...

38,00 zł

Dzieje św. Jana Bosko w pigułce ‒ tak można opisać tę bardzo syntetyczną biografię...

24,90 zł

Masz wątpliwości co do swojego uczucia? Nie wiesz, czy to miłość, czy przelotne...

17,60 zł

"Życie według jutrzenki" jest już szesnastym tomikiem z serii „Krótkie opowiadania dla...

12,90 zł

św. Jan Bosko

Dzieje św. Jana Bosko w pigułce ‒ tak można opisać tę bardzo syntetyczną biografię...

24,90 zł

Ksiądz Bosko na polecenie papieża Piusa IX, spisał dzieje pierwszych 40 lat swego życia....

11,88 zł

Ta mała antologia powstała z pragnienia docenienia jego nauczania o codziennej modlitwie...

15,90 zł

Ta książka jest biografią św. Jana Bosko: od urodzenia, przez trudne lata dojrzewania,...

29,90 zł

Z typowej, niektórzy powiedzą banalnej, biografii Świętego Lodovico Gasparini (reżyseria...

4,99 zł

Albumowe wydanie biografii św. Jana Bosko zawierające zdjęcia archiwalne Świętego. Po...

18,90 zł

książka

Rozważania drogi krzyżowej dla zabieganych, niecierpliwych i szukających pokoju serca

14,90 zł

Zbiór 133 ćwiczeń teatralnych, które w wielu sytuacjach mogą służyć także jako ćwiczenia...

10,90 zł

Jak dobrze i mądrze budować relację z nastolatkami? Jak dojrzale rozmawiać z tymi,...

38,90 zł

Książeczka zawiera krótkie opowiadania dla ducha i kilka myśli - maleńkie pigułki...

13,90 zł

Ta książka spokojnie idzie pod prąd, sugerując proste i dostępne dla wszystkich sposoby...

18,00 zł

"Życie według jutrzenki" jest już szesnastym tomikiem z serii „Krótkie opowiadania dla...

12,90 zł

opowiadania dla ducha

To kolejna książka z opowiadaniami Bruna Ferrero, która pomaga wejść w świat wiary...

12,20 zł

Bohaterowie tomiku ciągle się czegoś uczą. Czasami przypominają sobie, że mają serce,...

12,90 zł

Opowiadania Bruno Ferrero w sposób obrazowy i czuły ukazują różne sytuacje, a ich...

13,90 zł

Ze śmiercią spotykamy się wszyscy i wszyscy ją przeżywamy, jednym razem łatwiej, innym...

10,90 zł

W tej książce czytelnik znajdzie 365 krótkich opowiadań. Jedna taka historia na dzień to...

39,90 zł

Książeczka zawiera krótkie opowiadania dla ducha i kilka myśli - maleńkie pigułki...

13,90 zł

przypinki

Przypinka o średnicy 37 mm na każdą okazję.

3 zł

Przypinka o średnicy 37 mm na każdą okazję.

3 zł

Przypinka o średnicy 37 mm na każdą okazję.

3 zł

Przypinka o średnicy 37 mm na każdą okazję.

3 zł

Przypinka o średnicy 37 mm na każdą okazję.

3 zł

Przypinka o średnicy 37 mm na każdą okazję.

3 zł