Paweł Adam Piotrowicz

Książka pod choinkę

Dodano: 16 grudzień 2006 r.

Święta za pasem, a Ty nie czujesz się najpewniej w roli Mikołaja? Doskonałym prezentem jest książka. Jaka? Z przyjemnością doradzimy.

W zeszłym roku pojawiło się kilkanaście wartościowych książek, które sprezentować można każdemu, mając przy tym czyste sumienie, że nie podsuwa się lektury złej.

Dla dociekliwych

Czy dobrze, że świat istnieje? Co to znaczy być autentycznym? Co to w ogóle znaczy być? Takie pytania wielkim filozofom stawiał w trzech cyklach wykładów telewizyjnych najważniejszy współczesny polski filozof, Leszek Kołakowski. W bieżącym roku Wydawnictwo Znak opublikowało książeczkę z trzecią serią wykładów profesora. "O co nas pytają wielcy filozofowie" to świetna pozycja dla wszystkich, których nie zadawalają zdawkowe odpowiedzi. Zwłaszcza że każda odpowiedź prowokuje dalsze pytania.

Pytania o świat stawia też Bill Bryson, autor błyskotliwej "Krótkiej historii prawie wszystkiego". Nie mamy tu jednak rozważań stricte filozoficznych, co raczej przyrodniczo-naukowe. Historia od wielkiego wybuchu do powstania cywilizacji zawarta jest na pięciuset stronach napisanych językiem, jakiego nie powstydziłby się żaden twórca kryminałów. Wydana przez Zysk i S-ka książka będzie świetnym prezentem zarówno dla młodszego brata, jak i kochającej filmy na Discovery cioci.

Historykom i estetom podarować można "Sztukę i piękno w Średniowieczu" Umberto Eco, autora bestsellera "Imię Róży". Najnowsze wydanie sztandarowej pracy mediewistycznej będzie ciekawe nie tylko dla moli książkowych śledzących losy wypraw krzyżowych i rycerskich obyczajów, ale też dla każdego, kto interesuje się współczesną kulturą. Po lekturze książki Eco przekonamy się, jak wiele współczesna Europa czerpie z tych pozornie ciemnych wieków.

Dla literackich patriotów

Jednym z ciekawszych debiutów beletrystycznych polskich autorów był w tym roku "Reisefieber" Mikołaja Łozińskiego. Dwudziestokilkuletni autor autentycznie i w świetnym stylu pisze o ludziach, z których najmłodsi są starsi od niego o dobre dziesięć lat. To nie jest tworzony w konwencji bloga zlepek opowiastek, ale przemyślana proza autora, który opanował warsztat literacki. Bohater książki, Daniel Reis, mieszka w Nowym Jorku, ale na wiadomość o śmierci matki leci do Paryża, miasta swojej młodości. Dzięki spotkaniom z osobami bliskimi matce, Daniel ma szansę określić swoją tożsamość, która pogmatwana jest już na poziomie przynależności narodowej. Nie da się bowiem nawet określić, czy główny bohater jest Amerykaninem, Francuzem czy - tak jak matka - Szwedem. Łoziński bezpretensjonalnie opisuje intensywne emocje i poszukiwanie prawdy o sobie. Nie można zakończyć roku 2006 bez przeczytania tej książki.

Młody i zaskakujący jest też kolejny debiutant, Jacek Dehnel, którego wydana przez WAB "Lala" zebrała doskonałe recenzje. Dorastający narrator pisze o swojej babci, która nie jest po prostu babcią, ale całym światem zawartym w jednej osobie. Przynajmniej w oczach wnuka, który snuje opowieść o rodzinie, wyraźnie oczarowany przeszłością i niezliczonymi przeżyciami swojej babci. Mający cechy gawędy język doskonale współgra z treścią książki i osobą autora, którego spotkać można na warszawskich ulicach w surducie i kapeluszu, podpartego na lekkiej laseczce.

Prawdziwie dojrzałą prozę proponuje nam Wiesław Myśliwski w wydanym przez Znak "Traktacie o łuskaniu fasoli". Książka to opowieść starszego pana, który zdaje relację ze swojego życia. Nie są to opowieści lekkie: mówią o losach pokolenia, które dzieciństwo spędziło ukryte w piwnicach najpierw przed armią hitlerowską, a potem przed "wyzwoleńczą" armią radziecką. Pokolenia, które po wojnie wychowywano w duchu stalinizmu, aby w dorosłości odebrać wszelkie złudzenia o lepszym życiu w socjalistycznej ojczyźnie. To wreszcie losy pokolenia, które musiało podejmować dramatyczne wybory: zostawać w ludowej Polsce, czy uciekać do wolnego świata za żelazną kurtyną. Nie da się oprzeć urokowi tej nieco gorzkiej opowieści, która wciąga aż do ostatniej strony.

Dla obywateli świata

Osobom lubiącym literaturę światową, proponujemy trzy powieści z trzech różnych części naszego globu: ze Stanów Zjednoczonych, Boliwii i Turcji. Z USA pochodzi jedna z lepszych książek zagranicznych wydanych w tym roku w Polsce. "Amerykański czyściec" Johna Haskella wciąga dzięki świetnej fabule i niebanalnemu przesłaniu. Historia Jacka, podróżującego po całych Stanach w poszukiwaniu zaginionej żony, to książkowa wersja kina drogi, niepozbawiona wymiaru metafizycznego. Przy okazji lektury można więc przemyśleć swój stosunek do świata, a nawet postanowić coś zmienić w relacjach z innymi ludźmi.

Tagi: książka
Reklama

Dodaj nową odpowiedź

Image CAPTCHA
Sklep

polecamy

Bohaterowie tomiku ciągle się czegoś uczą. Czasami przypominają sobie, że mają serce,...

12,90 zł

To kolejna książka z opowiadaniami Bruna Ferrero, która pomaga wejść w świat wiary...

12,20 zł

Ta mała antologia powstała z pragnienia docenienia jego nauczania o codziennej modlitwie...

15,90 zł

Ta książka jest biografią św. Jana Bosko: od urodzenia, przez trudne lata dojrzewania,...

29,90 zł

W tej książce czytelnik znajdzie 365 krótkich opowiadań. Jedna taka historia na dzień to...

39,90 zł

Masz wątpliwości co do swojego uczucia? Nie wiesz, czy to miłość, czy przelotne...

17,60 zł

św. Jan Bosko

Dzieje św. Jana Bosko w pigułce ‒ tak można opisać tę bardzo syntetyczną biografię...

24,90 zł

Ksiądz Bosko na polecenie papieża Piusa IX, spisał dzieje pierwszych 40 lat swego życia....

11,88 zł

Ta mała antologia powstała z pragnienia docenienia jego nauczania o codziennej modlitwie...

15,90 zł

Napisano kiedyś, że mówienie o życiu księdza Bosko bez wspominania jego snów, to jak...

24 zł

Albumowe wydanie biografii św. Jana Bosko zawierające zdjęcia archiwalne Świętego. Po...

18,90 zł

Ta książka jest biografią św. Jana Bosko: od urodzenia, przez trudne lata dojrzewania,...

29,90 zł

książka

"Życie według jutrzenki" jest już szesnastym tomikiem z serii „Krótkie opowiadania dla...

12,90 zł

Mocne świadectwo Katarzyny ukazuje, jak łatwo człowiek może oderwać się od Boga, licząc...

23,00 zł

Ta mała antologia powstała z pragnienia docenienia jego nauczania o codziennej modlitwie...

15,90 zł

Antologia jest niewielkim wyborem tekstów z różnorakich publikacji, wystąpień,...

44,90 zł

Kolorowanka o Eucharystii, która wyjaśnia Mszę Świętą, odwołując się do codziennego życia...

9,90 zł

32 rysunki do kolorowania, które przeprowadzają dziecko przez najważniejsze miejsca i...

5,90 zł

opowiadania dla ducha

Książka jest zbiorem opowiadań na poszczególne dni adwentu i w ten sposób przygotowuje do...

34,40 zł

Ta książka spokojnie idzie pod prąd, sugerując proste i dostępne dla wszystkich sposoby...

18,00 zł

To kolejna książka z opowiadaniami Bruna Ferrero, która pomaga wejść w świat wiary...

12,20 zł

Książeczka zawiera krótkie opowiadania dla ducha i kilka myśli - maleńkie pigułki...

13,90 zł

Z serii ilustrowanych książek zawierających małe opowieści oraz refleksje i sentencje....

13,90 zł

Ta książeczka pragnie opowiedzieć najmłodszym o pięknie i znaczeniu Eucharystii....

12,20 zł

przypinki

Przypinka o średnicy 37 mm na każdą okazję.

3 zł

Przypinka o średnicy 37 mm na każdą okazję.

3 zł

Przypinka o średnicy 37 mm na każdą okazję.

3 zł

Przypinka o średnicy 37 mm na każdą okazję.

3 zł

Przypinka o średnicy 37 mm na każdą okazję.

3 zł

Przypinka o średnicy 37 mm na każdą okazję.

3 zł