Andromeda

Głośniej od bomb!

Dodano: 31 styczeń 2004 r.

"Ofiary Watykanu... Seksualna wstrzemięźliwość jest narzędziem zniewolenia kobiet. Czytałam o tym w BRAVO GIRL" - ten wywód 17-letniej Jagody (Magdalena Szejbal) na temat dziewic to fragment jednego z dialogów filmu "Głośniej od bomb" (2001). Film obfituje w ironiczne, niekiedy zabawne, acz zazwyczaj dwuznaczne dialogi (scenariusz Przemysław Wojcieszek). Jest to bez wątpienia, jedna z najmocniejszych stron filmu świeżego i nietuzinkowego, który, niestety, dość niepostrzeżenie przemknął przez sale kinowe.

"Mam 21 lat i ciągle jestem nikim"

Akcja rozgrywa się w małym, prowincjonalnym, bezimiennym, bo uniwersalnym polskim miasteczku. W tle widnieją wielkie fabryczne kominy, od lat bezużyteczne pozostałości PRL-u. Młodzi ludzie nie mają możliwości rozwoju, wręcz zasilają szeregi bezrobotnych. Wciąż są "na garnuszku rodziców", którzy bez krępacji wtrącają się w ich życie. Nie będzie przesadą, jeśli się powie, że centrum towarzyskie i kulturowe skupia się wokół wielkiego hipermarketu. Dwójka młodych bohaterów będzie musiała zmierzyć się z dorosłym życiem i trudnymi wyborami. "Mam 21 lat i ciągle jestem nikim" - tak siebie charakteryzuje główny bohater Marcin (Rafał Maćkowiak). Jest mechanikiem samochodowym, który uwielbia zespół The Smiths i James’a Deen’a. Jego matka zmarła wiele lat wcześniej, natomiast ojciec przed kilkoma dniami. Marcin bierze na siebie odpowiedzialność zorganizowania pogrzebu i stypy. Pomaga mu w tym jego dziewczyna Kaśka (Sylwia Juszczak-Pągowska). Choć są w sobie bardzo mocno zakochani, najprawdopodobniej na jakiś czas będą musieli się rozdzielić. Kasia otrzymała bowiem propozycję wyjazdu do Chicago, gdzie będzie się mogła dalej uczyć. Choć ona traktuje to tylko jako tymczasową sytuację, Marcin stanowczo się temu sprzeciwia. Czuje, że ukochana mogłaby już nigdy nie wrócić. Jakby tego było mało, na pogrzebie zjawiają się dalecy, ekscentryczni krewni...

"Skóra, fura i komóra"

"Głośniej od bomb" to przede wszystkim obraz dzisiejszej Polski i mentalności Polaków. Mimo że dotyka bardzo ważnych, aktualnych kwestii, reżyser (Przemysław Wojcieszek) robi to bez zbędnego patosu. Obecnie zmagamy się z problemem exodusu młodych, inteligentnych ludzi za granicę. Szukają oni tam pracy, dokształcają się , korzystają z możliwości, jakie im daje zachodni świat. Tego właśnie szuka Kaśka. Nie może dłużej znieść życia w stagnacji, u boku wścibskiej matki. Wyjazd byłby dla niej szansą na uniezależnienie się. Tymczasem Marcin nie wyobraża sobie opuszczenia rodzinnego domu. Chce spróbować wszystkiego od nowa na "starych śmieciach". Bardzo ciekawie, w ironiczny sposób ukazani zostali owi dalecy krewni. Reprezentują typ nowobogackich mieszczuchów. Nadmierny zachwyt Ameryką, kulturą McDonalda, tamtejszym stylem życia i muzyką techno. "Skóra, fura i komóra". Jedyne co się w życiu liczy, to pieniądze. Konsumpcjonizm w pełnym wydaniu. Ciekawym zabiegiem technicznym są groteskowe zbliżenia twarzy i półzbliżenia projektanta uszczelek (wujek Marcina), które przeistaczają go niejako w egoistyczną bestię. Równie hedonistycznym i chamskim podejściem charakteryzuje się jego syn, Jefry (tata lubi międzynarodowe imiona). Z całej gromadki, która przyjechała czerwonym lanosem, wyróżnia się dziewczyna Jefreya, Jagoda. Pod wierzchnią warstwą kryje się wrażliwa, spragniona miłości dziewczyna, szukająca własnej drogi, niezgadzająca się z zastanym porządkiem świata.

"Sukces może przyjść w każdej chwili"

Ogromnym walorem filmu jest gra aktorska. Oklaski należą się przede wszystkim Sylwii Juszczak-Pągowskiej, Rafałowi Maćkowiakowi i Magdalenie Szejbal. Mimo młodego wieku stworzyli niezapomniane kreacje. Przekonujący, autentyczni, naturalni. Prawdziwi, z krwi i kości, mający wady i zalety. Nie sposób nie polubić ludzi tak bardzo podobnych do nas samych, mających marzenia, lęki, nadzieje, pragnienia. Profesjonalizmem odznaczył się także w jednej osobie reżyser, scenarzysta i producent. Przemysław Wojcieszek potrafił stworzyć film "z przesłaniem", który jednocześnie jest pełen energii i wewnętrznego optymizmu. Ironiczne dialogi, świat ukazany na zasadzie kontrastów, udane próby łamania konwencji. Niebagatelny wpływ na odbiór filmu miała także kolorystyka zdjęć. Scenerie skąpane w promieniach słońca, żywe barwy przedmiotów sprawiają, że ponura rzeczywistość jest nieco przyjaźniejsza. Niezwykła jest również muzyka, którą została oprawiona fabuła. Większość kawałków to kompozycje zespołu Komety: niesamowicie energetyczne, ale również o "podwójnym dnie". Równie dobrze opisujące dzisiejszy świat jak sam film, niekiedy pełne goryczy, a niekiedy optymizmu.

Mimo iż film miał swą premierę 4 lata temu, uznałam, że warto go przypomnieć. Zdecydowanie nie jest to film z gatunku "łatwych i przyjemnych", ale warto, aby co jakiś czas do niego wracać, by zdystansować się do codzienności. Brakuje w polskiej kinematografii takich filmów jak "Głośniej od bomb". Filmów idealnie odzwierciedlających, jak również krytykujących obecną pogoń za pieniędzmi i sukcesem, bo "sukces może przyjść w każdej chwili". Warto kierować się ideałami...

Tagi: film
Reklama

Dodaj nową odpowiedź

Image CAPTCHA
Sklep

polecamy

To kolejna książka z opowiadaniami Bruna Ferrero, która pomaga wejść w świat wiary...

12,20 zł

Ta książeczka pragnie opowiedzieć najmłodszym o pięknie i znaczeniu Eucharystii....

12,20 zł

365 krótkich opowiadań, historii i złotych myśli, które dotychczas były porozrzucane po...

38,00 zł

Antologia jest niewielkim wyborem tekstów z różnorakich publikacji, wystąpień,...

44,90 zł

Zbiór 133 ćwiczeń teatralnych, które w wielu sytuacjach mogą służyć także jako ćwiczenia...

10,90 zł

Ta książka jest biografią św. Jana Bosko: od urodzenia, przez trudne lata dojrzewania,...

29,90 zł

św. Jan Bosko

Napisano kiedyś, że mówienie o życiu księdza Bosko bez wspominania jego snów, to jak...

24 zł

Kalendarz kieszonkowy składa się z dwóch części: terminarza oraz modlitewnika, w którym...

9,90 zł

Antologia jest niewielkim wyborem tekstów z różnorakich publikacji, wystąpień,...

44,90 zł

Książka ta nie jest biografią Księdza Bosko, lecz zbiorem faktów i wyjątkowych dokumentów...

35,00 zł

Albumowe wydanie biografii św. Jana Bosko zawierające zdjęcia archiwalne Świętego. Po...

18,90 zł

„Wspomnienia Oratorium” św. Jana Bosko są jedną z najbardziej osobistych, być może...

25,00 zł

książka

Zbiór 133 ćwiczeń teatralnych, które w wielu sytuacjach mogą służyć także jako ćwiczenia...

10,90 zł

Masz wątpliwości co do swojego uczucia? Nie wiesz, czy to miłość, czy przelotne...

17,60 zł

Powieść dla wszystkich tych, którzy nie stracili jeszcze wiary w uzdrawiającą moc miłości...

7,00 zł

Ta książeczka pragnie opowiedzieć najmłodszym o pięknie i znaczeniu Eucharystii....

12,20 zł

Z serii ilustrowanych książek zawierających małe opowieści oraz refleksje i sentencje....

13,90 zł

Książka z opowiadaniami świątecznymi powstała, aby towarzyszyć nam w najmilszym i...

24,90 zł

opowiadania dla ducha

365 krótkich opowiadań, historii i złotych myśli, które dotychczas były porozrzucane po...

38,00 zł

Książka jest zbiorem opowiadań na poszczególne dni adwentu i w ten sposób przygotowuje do...

34,40 zł

Książeczka zawiera krótkie opowiadania dla ducha i kilka myśli - maleńkie pigułki...

13,90 zł

Bruno Ferrero próbuje dowieść, że chrześcijaństwo jest najprostszą droga do prawdy, a...

18,00 zł

Z serii ilustrowanych książek zawierających małe opowieści oraz refleksje i sentencje....

13,90 zł

Kolejna pozycja z serii ilustrowanych książek autorstwa B. Ferrero, zawierająca małe...

13,90 zł

przypinki

Przypinka o średnicy 37 mm na każdą okazję.

3 zł

Przypinka o średnicy 37 mm na każdą okazję.

3 zł

Przypinka o średnicy 37 mm na każdą okazję.

3 zł

Przypinka o średnicy 37 mm na każdą okazję.

3 zł

Przypinka o średnicy 37 mm na każdą okazję.

3 zł

Przypinka o średnicy 37 mm na każdą okazję.

3 zł